Portal - Dobra
 
polski Czwartek - 5 sierpnia 2021 Emila, Karoliny, Kary      Witamy na Oficjalnej stronie SP im. L. Węgrzynowicza w Dobrej
Strona główna / Archiwum
Menu
Informacje dla rodziców
Plan lekcji
eDziennik
Covid 19
Kalendarz roku szk. 2020/2021
Pracownicy szkoły
Dokumenty szkolne
Samorząd
Historia
Biblioteka szkolna
Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa
Projekt Cybernauci
Szkolne Koło Caritas
SKO
Publikacje nauczycieli
Świetlica szkolna
Nauczyciel
Archiwum
RODO
Kontakt
Z życia szkoły...

Najważniejsze wydarzenia w naszej szkole

Rok szkolny 2017/2018


Jasełka - przedstawienie bożonarodzeniowe / 22 grudnia 2017r./


 Jasełka w tym roku przygotowała młodzież pod opieką ks. Jakuba Jasiaka. Piękne przedstawienie bożonarodzeniowe przykuło uwagę wszystkich oglądających. Niektóre kreacje aktorskie (zarówno diabłów - np. Natalia Zawada, jak i aniołów) budziły prawdziwy zachwyt. Spotkanie umiliło także wspólne śpiewanie kolęd wraz z cudownie muzykującą grupą kolędniczą oraz okolicznościowe życzenia, składane prze  Panią Dyrektor: spokojnych, radosnych świąt Bożego Narodzenia dla całej szkolnej społeczności.

Kolędnicy / 22 grudnia 2017r./


 Kolędnicy –– w regionalnych strojach - odwiedzili nie tylko Urząd Gminy w Dobrej, ale także swoim wspaniałym występem ucieszyli szkolną społeczność i zawitali do wielu lekcyjnych sal. Korytarze rozbrzmiewały muzyką i pięknym śpiewem kolęd, mieniły się kolorowymi strojami, skrzyły się przyozdobionymi choinkami. To był wyjątkowy czas…

 Świąteczna klasa / 22 grudnia 2017 r./


 Na koniec rozstrzygnięto konkurs, zorganizowany przez Samorząd Szkolny, na najpiękniej przystrojoną świątecznie klasę. Według oceniających (przedstawicieli nauczycieli i uczniów)     na wyróżnienie zasłużyły klasy czwarte oraz 6a.

 Egzaminy próbne / 18-20 grudnia 2017 r./


Przez trzy dni uczniowie klas trzecich gimnazjum pisali próbne egzaminy. W kolejnych dniach mierzyli się z przedmiotami humanistycznymi, matematyczno – przyrodniczymi oraz wybranym językiem obcym (angielskim lub niemieckim).

 100-lecie obchodów odzyskania niepodległości / 9 grudnia 2017 r./


W Stróży zainaugurowano 100- lecie obchodów odzyskania niepodległości (Polska po 123 latach niewoli odzyskała wolność w 1918 r.). Swą obecnością nasza gminę zaszczycił Pan Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzej Duda; Pani Minister, Anna Zalewska oraz Prezes IPN – u, Jarosław Szarek. Naszą szkołę reprezentowała Dyrekcja oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego.

Cyberprzemoc w sieci / 7 grudnia 2017 r./


Młodsi i starsi uczniowie uczestniczyli w warsztatach   poświęconych zjawisku cyberprzemocy w sieci. Prowadząca w interesujący sposób przedstawiała zagrożenia wynikające z nieprzemyślanego korzystania z internetu. Forma zajęć praktycznych umożliwiła słuchaczom lepsze zrozumienie tego poważnego problemu współczesnego świata.

Stroiki świąteczne / 7 grudnia 2017 r./


Świetlica szkolna zorganizowała konkurs na świąteczny stroik. Prezentacja najlepszych prac odbyła się 7 XII 2017r. A oto efekty….

Paczka Dobra / 6 grudnia 2017 r./


Społeczność naszej szkoły zaangażowała się w akcję Koła Caritas "Paczka Dobra". Koordynatorzy zbiórki (p. L. Mikosza i ks. J. Jasiak) specjalnie przygotowanymi prezentami ucieszyli niejedną rodzinę, doręczając świąteczną paczkę…

III Limanowskie Dyktando - finał / 29 listopada 2017r./


 W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej odbyło się podsumowanie III Limanowskiego Dyktanda. Nasi wszyscy reprezentanci: Kinga Talaska (kl. 7a), Weronika Mycek (IIa G) oraz Maja Trzupek (KL. IIIb G) zostali nagrodzeni, a Weronika Mycek  zdobyła zaszczytny tytuł II Wicemistrza rzeczonego dyktanda. Gratulujemy sukcesu!

Dzień Misia / 29 listopada 2017r./


  Ten najlepszy przyjaciel wszystkich milusińskich został doceniony także w naszej szkole. Dzieci dały temu wyraz malując, przedstawiając swojego ulubieńca najpiękniej jak potrafią….

Nowy Statut Szkoły / 29 listopada 2017r./


Pani Dyrektor na szkolnych apelach zapoznała uczniów z treścią nowego Statutu Szkoły. Nowe zapisy pojawiły się jako konsekwencja reformy, która obowiązuje od początku bieżącego roku szkolnego. 

Poetyckie Zaduszki / 27 listopada 2017r./


Poniedziałkowe popołudnie był naprawdę wyjątkowe, poświęcone Poetyckim Zaduszkom, realizowanym w ramach innowacji pedagogicznej pod tą samą nazwą. To refleksyjne, literacko – muzyczne spotkanie swą obecnością umilili zaproszeni goście na czele z Panem Wójtem, mgrem Benedyktem Węgrzynem. 

Na widowni byli obecni także przedstawiciele nauczycieli i rodziców, a wśród występujących – oprócz uczniów naszej szkoły - można było podziwiać także nauczycieli oraz specjalnie zaproszonych artystów: p. Magdalenę oraz Michała Trojanowskich. Niewątpliwie był to niezapomniany wieczór…

Konkurs Poezji Patriotycznej / 17 listopada 2017r./W Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 1 w Limanowej odbyła się już XVI edycja Konkursu Poezji Patriotycznej, tym razem   obejmowała polską poezję z okresu od najstarszych zabytków języka polskiego do końca XVIII wieku. Ten trudny temat udźwignęli nasi reprezentanci: Patryk Szewczyk (kl. IIb) i Dominik Krywoborodenko (kl.7a), który zupełnie zdeklasował rywali i zdobył zaszczytne pierwsze miejsce. Gratulacje!!!

 

Dyktando Limanowskie / 15 listopada 2017r./


15 XI odbyła się III edycja Dyktanda Limanowskiego. Tym razem wszyscy zainteresowani, którym leży na sercu piękno języka ojczystego  spotkali się w Hotelu Limanova. Tekst dyktanda wzorowo odczytała – nam już znana aktorka – p. Marzena Ciuła.

 

W jury zasiadali znamienici językoznawcy, a naszą szkołę reprezentowali: Kinga Talaska (kl. 7a), Weronika Mycek (IIa G) oraz Maja Trzupek (KL. IIIb G). Ogłoszenie wyników nastąpi 29 XI w Bibliotece Publicznej w Limanowej.

Niecodzienna wycieczka do Bochni! / 14-15 listopada 2017r./


Klasa 5b, wraz z opiekunami, w dn. 14 - 15 listopada 2017 roku wybrała się na wyjątkową wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni. Owa wyjątkowość wiązała się z pobytem nocnym.

Ponoć tylko tam, 250 metrów pod ziemią, można dobrze i zdrowo się wyspać… W zabytkowych podziemnych komorach panuje wyjątkowy mikroklimat. Powietrze przesiąknięte jodem, cisza i tajemnicza atmosfera - wzmacniają duszę i ciało.

Zwiedzanie kopalni, podziemne boisko sportowe, 140 - metrowa zjeżdżalnia i miniplac zabaw to atrakcje, które czekają na uczestników także nocnego pobytu. W komorze Ważyn, największym spośród wyrobisk bocheńskiej kopalni, znajdują się też: punkt gastronomiczny "Ważynek" z pyszną włoską kawą i serwowaną świeżą pizzą oraz sklepik z niespodziankami.  Podziemne boisko sportowe znajduje się na głębokości 2,4 metra poniżej poziomu Morza Bałtyckiego, jego  powierzchnia wynosi blisko 300 m, a to stwarza idealne warunki do gry w piłkę nożną czy koszykówkę.

Warsztaty teatralne / 9 listopada 2017r./


9 XI w naszej szkole miało miejsce niecodzienne spotkanie z teatrem… Wszystko za sprawą dyplomowanej aktorki – p. Marzeny Ciuły, która zgodziła się nieco wtajemniczyć zainteresowanych sceną i wystąpieniami publicznymi w arkana sztuki aktorskiej… Przeprowadzone przez nią warsztaty (realizowane w ramach innowacji pedagogicznej) cieszyły się dużym uznaniem młodzieży.

Spektakl profilaktyczny / 3 listopada 2017r./3 XI 2017r. gościliśmy w szkole aktorów teatru Moralitetktóry zaprezentował trzy spektakle profilaktyczne adresowane do różnych grup. I tak:  najmłodsi uczniowie z  klas 1-3 obejrzeli Ciszę - przedstawienie utrzymane w baśniowym klimacie, starsi - klasy:   4-6  z pomocą aktorów znaleźli się W sieci teatralnych poszukiwań, zaś gimnazjaliści oraz siódmoklasiści  z zainteresowaniem i w zamyśleniu oglądali Drogę donikąd…

Certyfikat bezpieczeństwa / 31 października 2017r./


W związku z uczestnictwem naszej szkoły w projekcie Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa w czerwcu tego roku na terenie naszej szkoły został przeprowadzony audyt przez Zespół Certyfikujący z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie w składzie :nadkom. Izabela Ciarka, st. sierż. Beata Wcisło, st. sierż. Iwona Pawlik oraz dyrektor szkoły p. Grażyna Nika, koordynator projektu Lucyna Mikosza. Z audytu został sporządzony protokół w formie arkusza oceny. Na jego podstawie otrzymaliśmy: Certyfikat „Szkoły Promującej Bezpieczeństwo” Warunkiem otrzymania Certyfikatu było stworzenie kompleksowego systemu działań opartego na wzajemnej współpracy szkoły z różnymi instytucjami, organizacjami, w tym z samorządem lokalnym i policją, dla których wspólnym celem jest ciągła poprawa bezpieczeństwa, profilaktyka i eliminowanie zjawisk antyspołecznych i patologicznych. Mamy nadzieję, że się nam tu udało.

            Na tym nie koniec naszej pracy nad bezpieczeństwem w naszej szkole. Certyfikat otrzymuje się na okres dwóch lat, a potem będziemy się starać się o jego przedłużenie na pięć lat. Jeśli ponownie spełnimy warunki, możemy otrzymać tytuł Lider Projektu  „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”. Przed nami nowe zadania i wyzwania do pracy tak, aby nasza szkoła była miejscem, w którym cała społeczność szkolna czuje się i będzie się czuła bezpiecznie.

             Certyfikat „Szkoły Promującej Bezpieczeństwo” jest wynikiem pracy szkoły i wszystkich partnerów w projekcie.

Światełko mojej pamięci / 31 października 2017r./


   W przededniu Wszystkich Świętych, zgodnie z wieloletnią tradycją naszej szkoły,  Samorząd Uczniowski zapalił znicze na pobliskim cmentarzu, zebrane w ramach akcji Światełko mojej pamięci. W ten sposób uczciliśmy pamięć osób, których, niestety, nie ma już wśród  nas. Młodzież nie zapomniała o patronie szkoły – prof. Leopoldzie Węgrzynowiczu oraz wielu, wielu innych zasłużonych i  na stałe zapisanych na kartach naszej historii …

Święto Drzewa /26 października 2017r./


  

   W dniu 26 października  obchodziliśmy w szkole ŚWIĘTO DRZEWA – edycja  2017.  Do szkoły przybyli zaproszeni goście: p. Piotr Ociepka  - inspektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa /Powiatowe Centrum Edukacji Ekologicznej/ w Limanowej i p. Magdalena Tomasiewicz – przedstawiciel Nadleśnictwa Limanowa.  

   Najpierw   uczniowie wzięli udział w przygotowanym z tej okazji apelu, w którym przedstawili cel programu ekologicznego oraz omówili  rolę drzew  i lasów, a zaproszeni goście przeprowadzili pogadankę, m.in. na temat znaczenia drzew, prawidłowego sadzenia drzewek, ich opieki  i właściwej pielęgnacji. Kulminacyjnym punktem programu było sadzenie drzew. Szkolne otoczenie ubogaciło się o kolejnych  12 gatunków drzew. 

Powiatowy Konkurs Recytatorski /18 października 2017r./


  

   18 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Powiatowym Konkursie Recytatorskim poświęconym twórczości św. Jana Pawła II, który odbył się w Limanowej. W konkursowe szranki stanęło ponad trzydzieścioro recytatorów z całego powiatu, ocenianych m.in. przez Łukasza Rybarskiego wraz z małżonką (para aktorska znana z „Kabaretu pod Wyrwigroszem”). Tym razem  reprezentowali nas: Natalia Mikołajczyk (kl. III b G), Katarzyna Skalska (kl. VII b) oraz Patryk Szewczyk (kl. II b G) – laureat 3. miejsca. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni, a szczególnie gratulujemy wyróżnionym oraz tym, którym udało się stanąć na podium. 

Wycieczki ... /17 października 2017r./

   

   Korzystając z pięknej jesiennej aury 17 października odbyliśmy wcześniej zaplanowane (przy okazji obchodów Dnia Patrona) wycieczki po bliższej i dalszej okolicy. I tak: klasy 1-3 wraz z wychowawcami i opiekunami ten piękny, słoneczny dzień spędzili w pobliskim parku i na placu zabaw; starsi: klasy: 4-7 udali się w stronę Krzyża w Wilkowisku, zaś gimnazjaliści po raz kolejny zdobyli Łopień. Pogoda dopisała, a to bezwzględny warunek każdej plenerowej wycieczki… 

Dzień Edukacji Narodowej /13 października 2017r./ 

Tradycją naszej szkoły stały się gminne obchody Dnia Edukacji Narodowej organizowane z inicjatywy Wójta Gminy Dobra – pana Benedykta Węgrzyna. Nie inaczej było i w tym roku. 13 października br. gościliśmy nauczycieli, pracowników oświaty ze wszystkich szkół w gminie oraz władze samorządowe. Były kwiaty, podziękowania, życzenia sukcesów w życiu osobistym i zawodowym, które  kolejno składali: Wójt oraz Przewodniczący Rady Gminy – pan Jan Palkij, a także dyrektorzy poszczególnych szkół. Spotkanie, ubogacone programem artystycznym w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Stróży, upłynęło w miłej atmosferze i było okazją do rozmów i wymiany doświadczeń…

Zdrowe odżywianie - prelekcja /28 września 2017r./


   28 września 2017 r. miała miejsce w naszej szkole także prelekcja nt. zdrowego odżywiania. Zaproszeni goście – panie dietetyczki -  przybliżyły całej szkolnej społeczności sposoby zdrowego odżywiania się. Za pomocą prezentacji multimedialnej oraz swobodnej rozmowy z uczestnikami spotkania przypomniały zasady  prawidłowego konstruowania dziennego jadłospisu. 

Ślubowanie klas pierwszych /28 września 2017r./

 

   28 września 2017 r. to ważna data dla każdego pierwszoklasisty. To właśnie tego dnia każdy z nich został uroczyście pasowany na ucznia i stał się pełnoprawnym uczniem Szkoły Podstawowej im. Leopolda Węgrzynowicza w Dobrej. Pani Dyrektor, mgr Grażyna Nika, życzyła wszystkim wytrwałości i sukcesów na progu edukacyjnej przygody.

Dzień Patrona - Gra wiejska /19 września 2017r./

 

 

   W tym roku  obchody Dnia Patrona miały nieco inny charakter. Nie obyło się bez okolicznościowego apelu, a tuż po nim … kolejna edycja gry wiejskiej, poświęcona patronowi naszej szkoły – prof. Leopoldowi Węgrzynowiczowi. Tak jak poprzednio w przedsięwzięcie zaangażowała się duża liczba uczniów i wraz z opiekunami stworzyli wyjątkowo zgrane zespoły. Na uczestników czekały ciekawe zadania wymagające pogłębionej wiedzy na temat życia i działalności patrona szkoły, rozmieszczone w różnych punktach naszej miejscowości. Tym razem pogoda dopisała, a finał gry miał miejsce w szkolnej bibliotece, gdzie wręczono dyplomy i nagrody wszystkim uczestnikom zmagań konkursowych. Zapraszamy na kolejną edycję gry w czerwcu 2018r……

Wybory do samorządu szkolnego /15 września 2017r./

   Wybory do Samorządu Szkolnego odbyły się 15 września,  obowiązek ów ochoczo wypełniali kolejni uczniowie, oddając swój głos na poszczególnych kandydatów. Jesteśmy przekonani, że nowo wybrani  reprezentanci uczniowskiej społeczności nie zawiodą pokładanych w nich nadziei, czego im serdecznie życzymy. Zatem: owocnej pracy na rzecz wspólnego dobra..

"Już pływam" 


   Uczniowie klas drugich i  trzecich bardzo chętnie uczestniczą w Małopolskim projekcie nauki pływania „Już pływam” regularnie (w każdy  wtorek) wyjeżdżając do Limanowej, by na tamtejszej pływalni miło i wesoło (co widać na poniższych fotografiach) spędzić czas oraz nauczyć się pływać…

Rozpoczęcie roku szkolnego  /4 września 2017r./


   Wyjątkowo – 4 września –uroczyście  rozpoczął się nowy rok szkolny 2017/18. Pani Dyrektor, mgr Grażyna Nika, powitała Grono Pedagogiczne i Uczniów, życząc wszystkim pomyślności, sukcesów oraz zadowolenia z pracy. 


Rok szkolny 2016/2017

656 lat istnienia Dobrej – gra wiejska  /12.05.17r./

 

 

 

Szczególny charakter miał projekt pt. „656 lat istnienia Dobrej – gra wiejska”. Grupa uczniów, zainspirowana udziałem w grach miejskich w Krakowie postanowiła przenieś pomysł na własne podwórko i stworzyła grę, w którą zaangażowała uczniów ze szkół w Dobrej i w Jurkowie. Na graczy czekały ciekawe  zadania, w różnych punktach naszej miejscowości, które wymagały od uczestników znajomości historii i kultury Dobrej i jej okolic.

   Mimo niesprzyjającej pogody wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni i zachęceni do udziału w kolejnych edycjach. A następna edycja  już niebawem...

Pokazy doświadczeń – Uniwersytet Jagieloński w Krakowie  /11.05.17r./

  

 

 

W dniu 11 maja uczniowie naszego gimnazjum wspólnie z kolegami i koleżankami z gimnazjum w Szczyrzycu wzięli udział w pokazach doświadczeń chemicznych  i fizycznych organizowanych na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.  Celem pokazów jest ukazanie, że chemia jest ciekawą i widowiskową dziedziną nauki oraz rozszerzenie wiedzy o przebiegu różnorakich reakcji chemicznych.

Dlaczego warto dbać o zdrowie i jak należy o nie dbać” /9.05.17r./

 

Dzieci ze świetlicy przygotowały dla uczniów klas IV – VI apel tematyczny nt. „Dlaczego warto dbać o zdrowie i jak należy o nie dbać”.  

 Święto 3 Maja /3.05.17r./


  

Święto 3 Maja uczciliśmy w szkole uroczystą akademią. Klasy III gimnazjum przygotowały i przedstawiły piękną okolicznościową inscenizację o  tematyce nawiązującej do wydarzeń z historii Polski sprzed 226 lat jaką było uchwalenie konstytucji - pierwszej w Europie, a drugiej po amerykańskiej na świecie. 

„W kierunku natury”  /25.04.17r./

 

 

 

 

 

 

W Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Dobrej odbył się XVI Międzyszkolny Konkurs Ekologiczny pod hasłem „W kierunku natury” z okazji Światowego Dnia Ziemi. W konkursie brali udział uczniowie ze Szkół Podstawowych z Gminy Dobra. Nad prawidłowym przebiegiem ekologicznych zmagań czuwało jury w składzie: mgr inż. Piotr Ociepka z Powiatowego Centrum Ekologicznego Starostwa Powiatowego w Limanowej, mgr inż. Michał Kosiarski - podleśniczy Gorczańskiego Parku Narodowego oraz mgr inż. Daniel Michorczyk z Urzędu Gminy Dobra. Uczestnicy konkursu rozwiązywali zadania pisemne, ćwiczenia na tablicy interaktywnej oraz prezentowali plakat zgodny z obowiązującym hasłem tegorocznego Dnia Ziemi. Wśród uczestników konkursu panowała przyjazna atmosfera i zdrowa rywalizacja.

 I miejsce wywalczyła grupa uczennic z naszej szkoły w składzie: 
Wiktoria Palka, Emilia Syktus i Amelia  Śliwa. 

Dzięki sponsorom: Starostwu Powiatowemu w Limanowej, Wójtowi Gminy Dobra oraz pracownikom Gorczańskiego Parku Narodowego, uczestnicy konkursu otrzymali piękne nagrody rzeczowe, krzewy ozdobne oraz albumy przyrodnicze. Gratulujemy!

Wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce  /11.04.17r./

 

W dniu 11 kwietnia uczniowie klasy 4b udali się na wycieczkę klasowa do Kopalni Soli w Wieliczce. Pamiątkowe zdjęcie i certyfikat – to miłe wspomnienia...

Jak dbać o zdrowie  /24.03.17r./

 

W dniu 24 marca klasa 3a przedstawiła uczniom klas 1- 3 SP apel tematyczny pt. „Jak dbać o zdrowie”. W treści apelu znalazło się wiele cennych porad, łatwych do zastosowania w codziennym życiu dzieci, które sprawią, że będą się cieszyć dobrym zdrowiem. Na uwagę zasługują piękne i pomysłowe stroje wykonane przez uczniów, nawiązujące do tematyki apelu.

Pierwszy Dzień Wiosny - Marzanna /21.03.17r./

 

Klasa 2c uczciła Pierwszy Dzień Wiosny tradycyjnie, pochodem z Marzanną nad rzekę.

Pierwszy Dzień Wiosny - stroje  /21.03.17r./

  

Pierwszy Dzień Wiosny – kilkoro uczniów wykazało się dużą  pomysłowością w przygotowaniu wiosennej kreacji.

Próbna ewakuacja  /16.03.17r./

  

W dniu 16 marca w szkole odbyła się próbna ewakuacja.Ewakuacje przeprowadził zawodowy strażak z Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej  w Limanowej – inż. D. Molek.

Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia. Wszyscy bezpiecznie opuścili szkołę. W akcji brali udział: Dyrekcja, nauczyciele, uczniowie, pracownicy administracji i obsługi, pracownicy kuchni.   
            Po przeprowadzonej kontroli budynku informacja o stanie ewakuacji przekazana została Dyrektorowi szkoły, który odwołał alarm, a przedstawiciel straży – w obecności uczestników - podsumował przebieg ewakuacji. Ewakuacja przebiegała sprawnie i bez paniki.

Skarbonka SKO  

  

 


W lutym uczniowie ze Szkoły Podstawowej po raz kolejny brali udział w konkursie ogłoszonym przez BS w Limanowej na wykonanie skarbonki z materiałów wtórnych.

Na etap szkolny wpłynęło kilkanaście prac,                              a najpiękniejsze z nich wykonane przez : Anię Węglarz - „Góral”, Anię Smoleń - „Łosoś z Łososinki” i Kornelię Dusza - „Beskid Wyspowy”  przeszły do kolejnego etapu w Limanowej. Gratulujemy!

„Przydrożna kapliczka” /17.02.17r./

 

  

 

 

W dniu 17 lutego uczniowie klas I – V szkoły podstawowej uczestniczyli w spektaklu pt. „Przydrożna kapliczka” w wykonaniu teatru lalek „Krakus” z Krakowa. Była to wspaniała lekcja o pokorze i miłosierdziu, przedstawiająca w prosty sposób, co jest w życiu najważniejsze - nie dobra materialne i bogactwo, a szacunek do drugiego człowieka. Dzieci z uwagą śledziły losy bohaterów. Prostota formy, a z drugiej strony bogactwo treści bliskich każdemu człowiekowi, wywarło na nich duże wrażenie.
Dzięki spektaklowi w sercach naszych najmłodszych uczniów na pewno na dłużej pozostanie przesłanie utworu, zawierające się w słowach Jana Pawła II: „Człowiek jest wielki, nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

Koncert profilaktyczny Jacka Musiatowicza /16.02.17r./

  

 

  

W dniu 16 lutego w naszej szkole odbył się koncert profilaktyczny dla uczniów klas szóstych szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Program słowno-muzyczny w wykonaniu Jacka Musiatowicza i jego syna Michała wzbudził spore zainteresowanie uczniów. Jacek Musiatowicz to ceniony profilaktyk, poeta, rockman, współpracujący niegdyś i obecnie z wieloma artystami sceny muzycznej Autorzy programu poruszali sprawy dotyczące konsekwencji podejmowanych decyzji przez młodych ludzi, zgubnych skutków uzależnienia od substancji psychoaktywnych, apelowali, aby młodzież w sytuacjach trudnych szukała pomocy u wychowawców, pedagogów i nauczycieli.

Koncert zorganizowany był z inicjatywy GOK w Dobrej oraz  sfinansowany  w całości przez tą instytucję. Dziękujemy.

Mały Mistrz

 

Klasy I – III szkoły podstawowej uczestniczą w programie „Mały Mistrz”, którego główną ideą jest propagowanie aktywnej postawy. Formuła "Małego Mistrza" opiera się na sześciu zasadniczych blokach sportowych z możliwością poszerzania o pokrewne dziedziny. W każdym bloku uczeń ma szansę opanowania określonych umiejętności i wiadomości, za które nagradzany jest odpowiednią odznaką.

Na zdjęciach - klasa 1a na zajęciach wf w ramach programu  „Mały Mistrz”.

Wolontariat na rzecz uczniów z SOSW w Dobrej

   

 

  

Biblioteka szkolna prowadzi bardzo aktywną działalność na wielu płaszczyznach. Jedną z form aktywności jest wolontariat na rzecz uczniów z SOSW w Dobrej. W ostatnim czasie – w ramach współpracy – odbyło się szereg imprez integracyjnych : wspólny Mikołaj, zabawa karnawałowa i wspólne kolędowanie.

Stałym elementem pracy biblioteki są Spotkania z książką, naktóre zapraszani są różni goście w celu głośnego czytania uczniom wybranych fragmentów literatury dziecięcej w ramach zachęty do dalszego, samodzielnego sięgania po ciekawe książki.

Zabawa karnawałowa w szkole podstawowej

 

 Tak bawili się uczniowie szkoły podstawowej podczas tegorocznej zabawy karnawałowej. Nie brakowało strojów i dobrej zabawy.

Zajęcia techniczne w klasie IVa

Klasa IVa prezentuje efekty swojej pracy grupowej nad różnymi projektami w ramach zajęć technicznych.

Dzień Babci i Dziadka

  

Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka uczniowie naszej szkoły przygotowali piękny koncert słowno – muzyczny  dla swoich ukochanych dziadków.


Rok szkolny 2015/2016


Zakończenie roku szkolnego  /24.06.16r/

W dniu 24 czerwca zakończyliśmy uroczyście rok szkolny 2015/16. Było podsumowanie dokonań, wręczenie nagród i wyróżnień, wzruszające pożegnanie absolwentów klas trzecich gimnazjum i były życzenia od Pani Dyrektor wspaniałych i bezpiecznych wakacji.Szkolny Dzień Sportu  /21.06.16r/

Dzień 21 czerwca był Szkolnym Dniem Sportu. Z tej okazji odbyły się biegi z ogromnym udziałem uczniów, w różnych kategoriach wiekowych oraz liczne zabawy i gry sportowe. 

Teatrzyk Zielona Gęś  /15.06.16r/

Szkolne koło teatralne w gimnazjum wystawiło szkolnej publiczności kilka miniatur dramatycznych Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego z repertuaru „najmniejszego teatrzyku świata” - Teatrzyku „Zielona Gęś”. Gałczyński w swoim „Teatrzyku” stworzył postacie barwne, odzwierciedlające cechy Polaków, groteskowe i śmieszne w swoich działaniach. Najważniejsi bohaterowie to: Hermenegilda Kociubińska – poetka, twórczyni "balkonizmu", Alojzy Gżegżółka – szczery młodzieniec uwydatniający wady społeczeństwa, Fafik – pies redakcyjny, wierny „Zielonej Gęsi”, Osiołek Porfirion – mistrz puenty, Piekielny Piotruś – cudowne dziecko oraz Profesor Bączyński – artysta, angelolog. Ważną rolę odgrywa również „Chór Polaków” – są to głosy przeciwników „Zielonej Gęsi” oraz głos „Społeczeństwa”, który reprezentuje naród polski. „Teatrzyk Zielona Gęś” to krzywe zwierciadło rzeczywistości, miał motywować Polaków do działania i odbudowy kraju w okresie powojennym, kształtować u czytelników dobre postawy. „Zielona Gęś” liczy ponad 160 utworów. 


Konkurs Piosenki Angielskiej  /08.06.16r/

Klasy I – III szkoły podstawowej uczestniczyły w drugiej edycji Szkolnego Konkursu Piosenki Angielskiej, który w tym roku cieszył się dużym powodzeniem. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i uczestnikom konkursu! 


Projekt edukacyjny nt. azbestu  /06.06.16r/

Klasy drugie uczestniczyły w projekcie edukacyjnym poświęconym szkodliwości azbestu. Najmłodsi uczniowie poznali skutki oddziaływania azbestu na zdrowie człowieka i środowisko. Balladyna  /24.05.16r/

W dniu 24 maja odbyło się spotkanie z rodzicami, w ramach którego uczniowie klas drugich gimnazjum zaprezentowali ostatni projekt edukacyjny pt. „Na deskach teatru”. Uczniowie wykonali fragment sztuki „Balladyna”, w pięknej, własnoręcznie przygotowanej scenerii. Talent aktorski kilku dziewcząt wzbudził uznanie publiczności i liczne pochwały.


 


O asertywności w Limanowej  /01.06.16r/

Grupa uczniów gimnazjum uczestniczyła w młodzieżowym happeningu "Limanowski Głos Profilaktyki", który miał miejsce 1 czerwca 2016 roku w Limanowej. Nasi uczniowie wystapili ze scenką profilaktyczną nt. „Asertywność – sztuka bycia sobą”, którą wcześniej pokazali uczniom naszej szkoły.Kilometry złota  /24.05.16r/

Udział szkoły w ogólnopolskiej akcji „Kilometry dobra” prowadzonej w naszym powiecie przez Limanowską Akcję Charytatywną. Zebraliśmy ponad 1000 monet jednozłotowych, co przełożyło się na „24 metry dobra” na cele charytatywne. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli akcję!Wycieczka do Bochni  /05.05.16r/

Wycieczka klasy III a do kopalni soli w Bochni, która – oprócz zwiedzania kopalni – oferuje uczniom wiele atrakcji.

 Skok wzwyż  /28.04.16r/

Skok wzwyż to niełatwa dyscyplina sportowa, o czym mogli się przekonać uczniowie szkoły podstawowej na lekcji wychowania fizycznego pod okiem Pana Ł. Wątora.

 Lektury szkolne - inscenizacje  /25.04.16r/

Omawianie lektur z języka polskiego jest okazją do różnych inscenizacji w wersji szkolnej. Pani K. Woźniak chętnie korzysta z tej formy racy, a uczniowie  wykazują się dużym zaangażowaniem  i kreatywnością, co dowodzą zdjęcia. 

Klasa Vb – „W gościnie u bogów…” z postaciami mitologicznymi Demeter, Afrodyty i Hermesa.

Klasa IIa i IIb gimnazjum – fragmenty komedii
„Zemsta”
A. Fredry.


Pokaz doświadczeń na UJ  /21.04.16r/

W  kwietniu grupa uczniów gimnazjum uczestniczyła w sesji naukowej „ Spotkanie z ciekawą chemią”, zorganizowanej przez Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Uczniowie mieli okazję obserwacji „na żywo”  procesów skraplania gazów   i wykorzystania kriogeniki w  przemyśle i medycynie.Najpiękniejsza pisanka wielkanocna /11.04.16r/

Szkolny konkurs na „Najpiękniejszą pisankę wielkanocną” organizowany przez świetlicę szkolną cieszył się ogromnym zainteresowaniem, szczególnie wśród uczniów klas I – VI szkoły podstawowej. W tym roku najpiękniejsze pisanki wykonali:   Anitka Tomera (1d) i Karol Borowiec ( 1d) oraz Magda Krywoborodenko (4b) i Jakub Biernat (4a). Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu.

"Asertywność - sztuka bycia sobą"  /06.04.16r/


Apel tematyczny pt. „Asertywność – sztuka bycia sobą” w gimnazjum uczył odpowiedzialnych zachowań w różnych sytuacjach, które wiążą się z koniecznością dokonywania trudnych wyborów w relacjach koleżeńskich.Sukcesy sportowe /06.04.16r/

Drużyny sportowe z gimnazjum odnoszą coraz większe sukcesy w różnych rozgrywkach powiatowych i rejonowych, zdobywając je dzięki ogromnej woli walki i ambicji. Gratulujemy sukcesów!


Śladami matematyków  /11.03.16r/

Sześcioro uczniów naszego gimnazjum uczestniczyło w marcu - po raz kolejny - w Powiatowym Konkursie „Śladami matematyki”, zorganizowanym przez Zespół Szkół nr 1 ( ponadgimnazjalnych) w Limanowej. Uczniowie odnieśli duży sukces.

Laureatką konkursu została Paulina Miśkowiec z kl. IIIa -  ( II miejsce), a wyróżnienie zdobył Dominik Trzópek z kl. IIIa-( IV miejsce). Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!


Walentynki  /15.02.16r/

Walentynki były w szkole okazją do przekazania sobie wzajemnych dowodów sympatii za pośrednictwem szkolnej poczty walentynkowej, obsługiwanej  m.in. przez uroczego Amora...
Powiedz NIE - koncert profilaktyczny  /8.02.16r/

        W dniu 8 lutego uczniowie klas IV – VI i gimnazjum uczestniczyli w koncercie profilaktycznym „POWIEDZ NIE” Wiesława „Blachy” Błażkiewicza.

„Blacha” jest muzykiem – perkusistą. Muzyczną drogę rozpoczął z początkiem lat 80-tych z punkową kapelą „Gzyms”, wygrywając festiwal muzyków rockowych „Rockosz” w Bielsku Białej. W roku 1984 wygrał Przegląd Młodych Talentów „Zima z Rockiem” na Śląsku. Jego karierę muzyczną przerwały najpierw nałogi i uzależnienia, a potem choroba.

„Blacha” jest osobą, której leży na sercu walka o pokolenie młodych, by ochronić je przed zgubnymi skutkami nałogów. Ten znakomity wirtuoz perkusji podczas koncertu profilaktycznego uświadomił uczniom jak zgubnym nałogiem jest picie alkoholu, palenie papierosów i branie narkotyków. Podkreślił także jak niebezpieczne może być sięganie po wszechobecne w ostatnich latach tzw. „dopalacze”. Nałogi te są w wielu przypadkach dla młodego człowieka wyrokiem śmierci... On sam wyszedł z nałogu, cudem ocalał i zaczął walczyć o swoje życie. Jednak los po raz kolejny go doświadczył, gdy okazało się, że jest chory na raka. Ciężka choroba, leczenie, nadzieja na wyzdrowienie i wiara spowodowały, że dziś uczy innych jak ważne w życiu są emocje okazywane innym. Pan Wiesław swoje emocje ukazuje poprzez muzykę – to ona sprawiła, że stał się innym człowiekiem. Zachęca młodych ludzi, aby odkrywali w sobie talenty.

Ta oryginalna forma programu profilaktycznego oraz ciągle powtarzane pytanie CZY WARTO? spowodowały, że przekazywane treści trafiały do umysłów i serc młodych ludzi z dużą siłą.

Mamy nadzieję, że ta nietypowa lekcja profilaktyki będzie dla młodych ludzi szkołą podejmowania właściwych decyzji.

Organizatorem koncertu był Gminny Ośrodek Kultury w Dobrej.


Asertywność - apel dla szkoły podstawowej  /14.01.16r/

Klasy IV – VI Szkoły Podstawowej uczestniczyły w apelu poświęconym postawie asertywności, zwłaszcza    w sytuacjach tzw. „trudnych wyborów”, gdy uczniowie spotykają  się z namową do  papierosów, alkoholu czy dopalaczy. Uczniowie poznali też skutki stosowania używek, szczególnie w młodym wieku.

 

 

 WOŚP  /10.01.16r/

 10 stycznia 2016 roku po raz 24 w Dobrej zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Nasi wolontariusze, mimo złej pogody, dali radę i mierząc wysoko, zebrali       14 222, 12 zł. Wieczorem udali się do Mszany Dolnej, by się rozliczyć  w okręgowym sztabie     i razem z innymi wolontariuszami z regionu  wysłać Światełko do Nieba.

 


 


Apel bożonarodzeniowy  /22.12.15r/

Tradycyjnie, w ostatnim dniu nauki przed przerwą bożonarodzeniową odbył się uroczysty apel w którym uczestniczyli wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły.  Piękne jasełka, które wprowadziły nas w atmosferą Świąt Bożego Narodzenia  przygotował z uczniami ks. Stanisław Serafin.  Na scenie tradycyjnie nie zabrakło Świętej Rodziny, aniołów, pastuszków i choinki, a występy zwieńczyła modlitwa i symboliczny opłatek. Schola dziewczęca wzbogaciła jasełka  kolędami i pastorałkami. Na zakończenie spotkania Pani dyrektor Grażyna Nika złożyła wszystkim obecnym i ich rodzinom z serca płynące życzenia świąteczne i noworoczne.

Po apelu większość klas zorganizowała sobie wigilie klasowe.


Bajkowy wieczór  /18.12.15r/

       Biblioteka szkolna była organizatorem kolejnego „Bajkowego wieczoru”, tym razem  dla uczniów klas IV SP. W przygotowanie i przeprowadzenie projektu włączyli się członkowie Koła bibliotecznego. Uczestnicy  spotkania mieli okazję wysłuchania fragmentu książki zachęcającej do czytania, udziału w grach, konkursach i  zabawach, które zakończył wspólny poczęstunek.

Skarby mórz i oceanów /16.12.15r/

Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum mieli okazję podziwiać w grudniu wspaniałą wystawę  „Skarby mórz i oceanów”. Imponującą kolekcję ponad 500 okazów fauny mórz i oceanów zbieranych od 30 lat wraz z ciekawą prelekcją zaprezentował Pan Stanisław Jantura z Chęcin.

Wszyscy uczniowie z zainteresowaniem oglądali olbrzymie muszle mięczaków pochodzące z Nowej Gwinei, egzotyczne ryby, skorupiaki, rozgwiazdy, gąbki, jeżowce i mięczaki z głębin oceanów Indyjskiego i Pacyfiku. Dużo emocji wzbudził rekin koralowy pochodzący z Filipin. Uczniowie mieli okazję podziwiać również kolekcję naturalnych pereł  i korali szlachetnych. Polskim akcentem były skarby Morza Bałtyckiego – bursztyny.

Zorganizowanie wystawy służyło wzbogaceniu wiedzy uczniów na temat przyrody mórz i oceanów, uzupełnionej wspaniałymi eksponatami.


Metoda projektu na języku polskim /11.12.15r/

Na lekcjach języka polskiego prowadzonych przez Panią K. Woźniak uczniowie SP i gimnazjum często pracują metodą projektu.

Klasa Vb pracowała np. nad koncepcją medalu          im. J. Korczaka; uczniowie mieli zaprojektować wygląd medalu oraz  zaproponować nominacje wraz                            z uzasadnieniem. Wszyscy uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w projekcie, czego dowodem są wspaniale prace uczniów.

Natomiast uczniowie klas II gimnazjum mieli okazję wcielić się na klasowej scenie  w bohaterów dramatu Moliera pt. „Skąpiec".


Spotkanie z podróżnikiem  /12.11.15r/

        Jak co roku, uczniowie spotkali się z podróżnikiem, który tym razem zabrał ich w podróż po Półwyspie Indochińskim, prezentując region, kulturę, tradycje Wietnamu i Kambodży.Wyjazd na basen  /12.11.15r/

        Rodzice uczniów z klas II i III Szkoły Podstawowej wystąpili z inicjatywą, aby szkoła stworzyła dzieciom możliwość zorganizowanych wyjazdów na basen w Limanowej, za odpłatnością. Nauki pływania podjęli się nauczyciele wychowania fizycznego z naszej szkoły, posiadający odpowiednie kompetencje do takich zajęć. Wyjazdy na basen to nie tylko duża radość, ale przede wszystkim zdrowie i pożytecznie spędzone popołudnie.Uroczystość 11 listopada w Chyszówkach /11.11.15r/

W dniu 11 listopada przedstawiciele Samorządu Szkolnego ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum uczestniczyli wraz z opiekunami w uroczystości patriotyczno – religijnej w Chyszówkach. Mimo niesprzyjającej pogody uroczystość zgromadziła wielu okolicznych mieszkańców i uczniów, którzy swoją obecnością oddali hołd bohaterom walk o niepodległość Polski.
Akademia z okazji  11 listopada  /10.11.15r/

     Tradycyjnie w przededniu Święta Niepodległości w szkole odbyła się uroczysta akademia, w której uczestniczyli wszyscy uczniowie. Akademia była okazją do przybliżenia ważnych wydarzeń z naszej historii, które ostatecznie zaowocowały odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach niewoli.

 

 


Spektakle profilaktyczne /5.11.15r/

        W dniu 5 listopada uczniowie ze szkoły podstawowej i gimnazjum uczestniczyli w spektaklach profilaktycznych, w wykonaniu aktorów Teatru „Moralitet” w Krakowie. Dzieci z klas I – III SP z uwagą śledziły perypetie Misia Zdzicha. Spektakl promował zasady bezpieczeństwa w różnych sytuacjach.  Natomiast uczniowie gimnazjum uczestniczyli  w spektaklu pt. „Diabelski młyn”, który był ukierunkowany na przeciwdziałanie uzależnieniom: dopalaczom, narkotykom, nikotynie, alkoholowi.  Widowisko za pomocą zderzenia dwóch rzeczywistości  ukazało uczniom wartość życia i zdrowia, a co najważniejsze, mamy nadzieję, że skłoniło wielu uczniów do osobistej refleksji.


Światełko mojej pamięci /1.11.15r/

         W ramach szkolnej akcji organizowanej w przededniu Dnia Wszystkich Świętych pod hasłem „Światełko mojej pamięci” uczniowie SP i Gimnazjum złożyli bardzo dużo zniczy, odpowiadając na apel Samorządów Szkolnych. Przedstawiciele uczniów zapalili zebrane znicze w Dniu Wszystkich Świętych na miejscowym cmentarzu na grobach ofiar wojen, grobie Patrona szkoły, grobach zmarłych pracowników oświaty. Jest to wyjątkowa akcja, w której uczestniczą niemal wszyscy uczniowie, łącząc się w hołdzie składanym świadkom naszej miejscowej historii. Dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji. Dyskoteka integracyjna w gimnazjum  /29.10.15r/

          Szkoła to przede wszystkim miejsce nauki, ale także miejsce zabawy i rozrywki. Samorząd gimnazjum był inicjatorem październikowej zabawy integracyjnej.
Powiatowy Konkurs Krajoznawczo - Ekologiczno - Przyrodniczy  /21.10.15r/

        W dniu 21 października dwóch uczniów ze szkoły podstawowej Michał Marek (5a)  i  Maksymilian  Kubowicz (6a) uczestniczyli w III Powiatowym Konkursie Krajoznawczo – Ekologiczno – Przyrodniczym, który odbył się w Krosnej koło Ujanowic. Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy o powiecie limanowskim, jego geografii, faunie i florze. Organizatorom zależy też  na rozbudzeniu zainteresowań ekologicznych, promocji i ochronie przyrody naszej małej ojczyzny.

     Michał Marek odniósł duży indywidualny sukces zdobywając wyróżnienie w konkursie, który wymagał od uczestników nie tylko dużej wiedzy, ale także umiejętności strzeleckich. Gratulujemy!Ślubowanie I gimnazjum  /15.10.15r/

            W dniu 15 października uczniowie I klas gimnazjum zostali uroczyście włączeni w poczet uczniów Publicznego Gimnazjum w Dobrej. Uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie na flagę państwa, że będą starali się z ambicją zdobywać wiedzę i umiejętności, podejmować działania służące ich rozwojowi i kształtowaniu charakterów.  Każda z klas otrzymała od starszych koleżanek i kolegów symboliczny klucz do wiedzy.


Dzień Edukacji Narodowej  /14.10.15r/

            W Dniu Edukacji Narodowej w naszej szkole odbyła się gminna uroczystość dla pracowników oświaty, z inicjatywy Wójta Gminy Dobra – Pana Benedykta Węgrzyna. Program okolicznościowy przygotowali uczniowie z ZPO w Skrzydlnej. Występ wyróżnił się bardzo wysokim poziomem talentów wokalno – recytatorskich uczniów i wzbudził ogromny zachwyt wszystkich uczestników uroczystości.

Teatr Lalek "Rabcio"  /13.10.15r/

              13 października uczniowie klas II SP byli na spektaklu pt. „Zimowa przygoda” w Teatrze Lalek „Rabcio”. Wszyscy byli zachwyceni bajką i grą aktorów. Dodatkową atrakcją była wizyta w Muzeum Zabawek w Stryszawie i udział w zajęciach zdobienia zabawek.Święto Patrona  /30.09.15r/

Tegoroczna akcja Sprzątania Świata odbywała się w Polsce pod hasłem „Wyprawa - poprawa”. Nasi uczniowie ze szkoły podstawowej i gimnazjum, głównie członkowie SK LOP,  udali się na wyprawę po okolicy i poprawili jej stan czystości, zbierając sterty śmieci zalegających w różnych miejscach. Edukacyjna rola takich przedsięwzięć jest bardzo ważna, ale troska o czystość naszego środowiska to podstawowy obowiązek wszystkich mieszkańców, i małych, i dużych.Święto Patrona  /18.09.15r/

       W dniu 18 września obchodziliśmy uroczyście Dzień Patrona i Święto Szkoły Podstawowej, zgodnie z ceremoniałem szkolnym. Po okolicznościowym apelu w wykonaniu uczniów klas VI i wspólnej nauce śpiewania hymnu szkoły oraz pieśni szkoły „Hej w Dobrej dobrze żyć”  chętni uczniowie z klas I – VI wystąpili w szkolnym programie „Mam talent”. Uczniowie chwalili się swoimi zdolnościami i zainteresowaniami  w różnych dziedzinach:  śpiewu, gry na instrumentach,  tańca,  sztuki plastycznej, a nawet sztuki walki. Z podziwem oglądaliśmy występy ponad trzydziestoosobowej grupy uczniów. Tradycyjnie obchody Dnia Patrona zakończyły się spacerem po okolicy, gdyż profesor Leopold Węgrzynowicz był miłośnikiem pieszych wycieczek.


Wybory Samorządów Uczniowskich  /16.09.15r/

          W dniu 16 września odbyły się wybory do Samorządu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Z wyboru uczniów i Grona Pedagogicznego przewodniczącym Szkoły Podstawowej na kadencję 2015/16 został Kacper Kaleta (Vb), a  Gimnazjum – Bartosz Marek  (IIIa). Gratulujemy i życzymy powodzenia  w pełnieniu tej zaszczytnej funkcji. 

"Lalka" Bolesława Prusa  /5.09.15r/

       W dniu 5 września uczniowie gimnazjum zaangażowali się po raz kolejny w ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie. Tym razem uczniowie wsłuchiwali się we fragmenty powieści Lalka Bolesława Prusa. Każdy uczestnik akcji otrzymał potwierdzenie udziału w akcji w postaci okolicznościowej pieczęci złożonej w zeszycie do języka polskiego.
Witaj szkoło  /1.09.15r/

             1 września rozpoczęliśmy uroczyście rok szkolny 2015/16. Pani Dyrektor Grażyna Nika powitała Grono Pedagogiczne i Uczniów, życzyła wszystkim pomyślności w nowym roku szkolnym, sukcesów oraz radości i zadowolenia z pracy nad rozwojem własnych zainteresowań. W szczególny sposób  Pani Dyrektor powitała najmłodszych uczniów, życzyła im dobrego startu w edukacji oraz wytrwałości  i ambicji w realizacji szkolnych obowiązków.


Drzewo recenzji /23.04.2014r/

Uczniowie ze szkoły podstawowej wzięli udział w konkursie "Drzewo recenzji - warto czy nie warto przeczytać..." , zorganizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie.

Konkurs polegał na zrecenzowaniu jednej z pięciu książek podanych przez organizatorów. Spośród 6 prac (Kacpra Kalety i Patryka Białonia z kl. 3a, Ani Marek z kl. 4b, Patrycji Miśkowiec z kl. 5b, Patrycji Puwalskiej z kl. 5c, Gabrysi Kozy z kl. 6a.), które zostały wysłane na konkurs, trzy prace otrzymały wyróżnienia w skali województwa. Konkurencja była duża, ponieważ w etapie wojewódzkim wzięło udział aż 135 uczniów.
23 kwietnia 2014r. odbyła się uroczysta gala w Krakowie, podczas której nasi uczniowie odebrali gratulacje i otrzymali nagrody. Byli to:

Kacper Kaleta (3a), Patrycja Miśkowiec (5b)

i Gabrysia Koza (6a).

Gratulujemy sukcesu!


Czy znasz savoir vivre?  /24.03.2014r/

09.jpgSzkolny konkurs „Czy znasz savoir vivre”, zorganizowany przez szkolnego pedagoga, Panią               L. Mikosza w marcu 2014r. cieszył się dużym powodzeniem (ponad 50 uczestników). Uczestnicy wypełniali kupon konkursowy, odpowiadając na pytania związane z manierami kulturalnego zachowania w różnych sytuacjach. Zwycięzcami konkursu zostali uczniowie:

·         Edyta Jarosz z klasy 6b ze Szkoły Podstawowej

·         Paulina Podgórni z klasy IIIa z Gimnazjum.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!


Pierwszy Dzień Wiosny  /21.03.2014r/

014.jpgPierwszy Dzień Wiosny, jak co roku, uczniowie naszej szkoły obchodzili radośnie, spędzając dwie lekcje na konkursach i zabawach.

Zarówno w Szkole Podstawowej, jak i w Gimnazjum, nie brakowało atrakcji, których organizatorem były Samorządy Szkolne oraz nauczyciele przedmiotów humanistycznych, przyrodniczych i artystycznych – Pani B. Trzupek,  A. Kokot i H. Marek, B. Trojanowska, M. Syktus, K. Woźniak i J. Długosz.

 Poniższe zdjęcia  dobrze oddają osobliwą atmosferę, jaka panowała  w tym dniu w naszej szkole!

Galeria

Szkolne Święto Liczby П  /14.03.2014r/

38.jpgW dniu 14 marca 2014r. obchodziliśmy w gimnazjum Szkolne Święto Liczby П („pi”), z okazji Międzynarodowego Dnia tej niezwykłej liczby. Grupa uczennic z klasy II c, realizująca swój projekt gimnazjalny, przygotowała prezentację poświęconą liczbie  П, inscenizację pt. „Kłótnia liczb” oraz szereg konkursów związanych tematycznie z tą liczbą.

W konkurencjach przygotowanych i przeprowadzonych przez uczennice realizujące projekt zwyciężyła klasa IIc, która w nagrodę otrzymała tort z symbolem dnia. Natomiast wszyscy pozostali uczestnicy obchodów dnia liczby П zostali obdarowani П-ciasteczkami, upieczonymi własnoręcznie  przez grupę projektową.

Galeria

Konkurs Ekologiczno - Przyrodniczy  /14.03.2014r/

33.jpgUczniowie klas IV – VI Szkoły Podstawowej uczestniczyli 14 marca 2014r. w Szkolnym Konkursie Ekologiczno – Przyrodniczym zorganizowanym przez nauczycielkę przyrody – Panią Marię Trzópek. Trzyosobowe zespoły klasowe wykonywały różne zadania. Były wśród nich między innymi: test wiedzy, zagadki przyrodnicze i wykonanie ekorobota.

W łącznym podsumowaniu wszystkich konkurencji zwyciężyła drużyna z klasy VI b        w składzie:

 Karolina Świder, Emil Puto i Piotr Przybytek.    Gratulujemy! 

Galeria


Powiatowy Konkurs Poezji  /13.03.2014r/

2.jpgDwoje uczniów z naszej szkoły reprezentowało szkołę IX Powiatowym Konkursie Poezji Ks. Jana Twardowskiego w Laskowej.

      Zosia Długosz z klasy 6a Szkoły Podstawowej i Krzysztof Skalski z klasy IIb Gimnazjum zdobyli w konkursie wyróżnienia, co jest dużym osiągnięciem w bardzo licznej grupie uczestników w każdej kategorii wiekowej. Gratulujemy!


Sesja naukowa z chemii  /27.02.2014r/

1.jpg  Czworo uczniów gimnazjum z klas I – II wraz z opiekunem p. Anetą Kokot uczestniczyło w sesji naukowej z chemii pt. „Wiem, co jem”, organizowanej przez I LO w Limanowej, poświęconej w tym roku tematyce zdrowego odżywiania.

  Była już sesja matematyczna, fizyczna, polonistyczna, w każdej z nich uczestniczyło kilkoro zainteresowanych gimnazjalistów z naszej szkoły, najlepszych w danej dziedzinie.

Galeria


"Moja Szkolna Biblioteka"  /25.02.2014r/

03.jpg25 lutego 2014r. dwoje uczniów ze Szkoły Podstawowej z klas I – III odebrało nagrody w Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie za wyróżnienie w wojewódzkim konkursie plastycznym pt. „Moja Szkolna Biblioteka”.

 Uczniowie Ania Smaga (2a) i Bartłomiej Palka ( 2b) namalowali piękny i prawdziwy obraz naszej szkolnej biblioteki i znaleźli się w zaszczytnym gronie zwycięzców z całego województwa małopolskiego. Gratulujemy sukcesu!

Galeria


 Podsumowanie półrocza  /30.01.2014r/

W ostatnim dniu nauki przed feriami zimowymi odbyło się podsumowanie wyników nauczania i zachowania w szkole podstawowej i w gimnazjum.

Najlepsze w nauce w I półroczu 2013/14 były :

·         klasa 4a i 5b  -   SZKOŁA PODSTAWOWA

·         klasa II c – GIMNAZJUM

Najlepsze w zachowaniu w I półroczu 2013/14 były :

·         klasa 5b i 4b  -   SZKOŁA PODSTAWOWA

·         klasa II c – GIMNAZJUM

Gratulujemy!

Przez całe półrocze trwał szkolny konkurs na „Najkulturalniejszą klasę”, ogłoszony przez Dyrekcję i Grono Pedagogiczne.

Tytuły te zdobyły:

·         w szkole podstawowej – klasa 4b

·         w gimnazjum – klasa IIc.

Gratulujemy!

Klasy w ramach konkursu opracowywały klasowy Kodeks kulturalnego ucznia. Wytwory klas prezentują poniższe zdjęcia.


Spotkanie z kolędą  /29.01.2014r/

56.jpgW styczniu 2014 odbyło się „Spotkanie z kolędą” zorganizowane dla czynnych i emerytowanych pracowników szkoły oraz uczniów. W ramach spotkania wystąpiła grupa kolędnicza, złożona głównie z uczniów klasy IIIb gimnazjum (7 uczniów)  oraz  z klasy  IIb i 5b SP. Uczniowie zaprezentowali program przygotowany według własnego scenariusza, w którym zawarli tradycje kolędnicze z naszego regionu. Było sporo dobrej zabawy i okazji do wspomnień.

Grupie kolędniczej należą się szczególne podziękowania, gdyż jako jedyna odpowiedziała na apel dyrekcji i zgłosiła chęć występu przed publicznością ze swoim programem.  Dziękujemy!


Galeria

Tradycyjna szopka bożonarodzeniowa  /21.01.2014r/

6.jpgŚwietlica szkolna była organizatorem konkursu na Tradycyjną szopkę bożonarodzeniową. W konkursie wzięli udział tylko uczniowie ze szkoły podstawowej. A oto zwycięzcy:

I miejsce - Kinga Szyrszeń,  klasa 5a

II miejsce – Karolina Krywoborodenko, klasa 5c

III miejsce – Piotr Szewczyk, klasa 4b.

Gratulujemy!


Konkurs Pięknego Czytania  /20-22.01.2014r/

08.jpg   Tegoroczny Konkurs Pięknego Czytania cieszył się dużym powodzeniem i trzeba było wykazać się dużym kunsztem, aby zdobyć zaszczytny tytuł Szkolnego Mistrza lub Wicemistrza Pięknego Czytania. Konkurs ma kontynuację wojewódzką, bowiem Mistrz i Wicemistrz  poszczególnych grup wiekowych będą  reprezentować szkołę w Krakowie. Gratulujemy i życzymy powodzenia na etapie wojewódzkim!

Klasy I – III Szkoły Podstawowej:

Mistrz – Kasia Sabura   kl. 2a

Wicemistrz – Emilia Syktus  kl. 2b

Klasy IV – VI Szkoły Podstawowej:

Mistrz – Wiktoria Mazur  kl. 6a

Wicemistrz –Magdalena Chochół kl. 5a

Gimnazjum :

Mistrz –Olga Palki  kl. IIc

Wicemistrz –Sylwia Stokłosa  kl. IIc


Uroczysty apel bożonarodzeniowy    /20.12.2013r/

21.jpgTradycyjnie, w ostatnim dniu nauki, przed przerwą świąteczną bożonarodzeniową, odbył się w szkole uroczysty apel z udziałem wszystkich uczniów i pracowników szkoły. Był piękny występ w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum, były życzenia i wspólne kolędowanie, także z udziałem Julitki Ranosz z klasy Ia,  która zaśpiewała swoją konkursową kolędę.


Galeria


Najpiękniejsza ozdoba świąteczna  / 19.12.2013r/

11.jpgJak co roku, świetlica szkolna zorganizowała konkurs na „Najpiękniejszą ozdobę świąteczną”. Złożone prace były tak różnorodne i oryginalne, że trudno było wybrać najpiękniejszą z nich. Ostatecznie, za najciekawsze prace uznano ozdoby wykonane przez Michała Gruszkę z klasy IIIc i Mateusza Handzla z klasy IIb.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!Przegląd kolęd i pastorałek w Limanowej  / 18.12.2013r/

4.jpgUczennica klasy Ia Szkoły Podstawowej Julitka Ranosz jako jedyna reprezentowała naszą szkołę w XVIII Powiatowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Limanowej. Wystąpiła z piękną polską kolędą  i uroczo ją zaśpiewała, ale zabrakło Jej trochę szczęścia, by znaleźć się w gronie laureatów konkursu! Gratulujemy  i życzymy sukcesu w kolejnych edycjach!

Instalacje artystyczne  / 17.12.2013r/

03.jpgInstalacje artystyczne wykonane przez uczniów II klas gimnazjum na zajęciach artystycznych są nie tylko wytworem artystycznym realizowanego projektu, ale także okazją do wielu przemyśleń…

Zachęcamy do odwiedzania sali plastyczno – muzycznej, gdzie można podziwiać inspiracje artystyczne uczniów na różne tematy!


Zawody w pływaniu indywidualnym  / 06.12.2013r/

14.jpgW grudniu odbyły  się w Limanowej Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej dla uczniów szkół podstawowych, w których uczennica klasy Vb - Patrycja Miśkowiec zajęła I miejsce w pływaniu indywidualnym na dystansie 50 m stylem klasycznym i będzie uczestniczyć w zawodach wyższego szczebla. Gratulujemy osiągnięcia i życzymy sukcesu na dalszych etapach!

Galeria


Wizyta Świętego Mikołaja  / 06.12.2013r/

079.jpgŚwięty Mikołaj odwiedził w dniu 6 grudnia naszą szkołę umilając wszystkim, od najmłodszych do najstarszych, ten wyjątkowy dzień.Zabawa andrzejkowa  / 27.11.2013r/

Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum bawili się doskonale na zabawie andrzejkowej, co widać na załączonych zdjęciach. Uczestników nie było zbyt wielu, a atmosfera panująca na zabawie była wyjątkowa i nie wszyscy mieli ochotę zakończyć ją o wyznaczonej porze…Życie i kultura szlachty polskiej  / 26.11.2013r/

Uczniowie gimnazjum uczestniczyli w projekcie Lekcja historii na żywo, w ramach którego wzięli udział w spektaklu edukacyjnym pt. „Życie i kultura szlachty polskiej". Uczniowie mieli okazję poznać bliżej   historię polskiej szlachty, obyczaje sarmatyzmu, zobaczyli tradycyjny strój sarmaty oraz damy. Można  było się także zapoznać z bronią białą oraz prochową, z narzędziami tortur i kar. Jednak największą atrakcją dla uczniów była możliwość sprawdzenia się w pojedynku szermierczym i możliwość przymierzenia  stroju szlacheckiego.


Prelekcja o szkodliwości azbestu / 18.11.2013r/

Uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej  uczestniczyli w prelekcji poświęconej szkodliwości azbestu  w ramach Małopolskiego Projektu „ Bezpieczna eksploatacja i składowanie azbestu”.  Prelekcja skierowana była do najmłodszych uczniów, aby uświadomić im, jakie niebezpieczeństwo kryją w sobie wyroby azbestowe i dlaczego należy je eliminować z codziennego użytku.

Fotorelacja

Halowa piłka nożna - Gimnazjada Młodzieży Szkolnej 
/ 15.11.2013r i 21.11.2013r/

Drużyna dziewcząt z gimnazjum zrobiła nie lada furorę w tegorocznych szkolnych zawodach w halowej piłce nożnej w ramach Gimnazjady Młodzieży Szkolnej. Najpierw zdobyła tytuł mistrzowski w gminie, potem w powiecie, a następnie w rejonie w Nowym Sączu, pokonując utytułowane zawodniczki klubowe. Niestety, zabrakło im trochę szczęścia w rozgrywkach wojewódzkich w Dąbrowie Tarnowskiej. Zdobyły VI miejsce, którym pewnie nie zaspokoiły swoich ambicji, ale tak daleko nie zaszła w sportowej historii naszej szkoły jeszcze żadna drużyna! Gratulujemy sukcesu!


I Powiatowy Konkurs Recytatorski / 14.11.2013r/

1.jpgNa przełomie października i listopada w Bibliotece Publicznej w Limanowej odbyły się przesłuchania uczestników I Powiatowego Konkursu Recytatorskiego. Liczba uczestników była tak duża, że przesłuchania trwały 3 dni, a podsumowanie konkursu odbyło się dopiero 14 listopada 2013r. Z naszej szkoły w konkursie wzięły udział trzy uczennice i uczeń  z klas I – III szkoły podstawowej. Miłe zaskoczenie spotkało Sylwię Sędzik (klasa IIa), która zdobyła wyróżnienie w konkursie! Gratulujemy sukcesu!

Dodatkową atrakcją dla nagrodzonych uczestników było fantastyczne spotkanie z bajkopisarką  Panią Wiolettą Piasecką. O szczegółach może opowiedzieć Sylwia, a uczniowie klas I – III będą mieli możliwość poznania Jej osobiście, gdyż chcemy zaprosić bajkopisarkę do szkoły.

Fotorelacja

Uzależnieniom - stop / 13.11.2013r/

5.jpgW dniu 13 listopada br.W SOSW w Dobrej odbył się międzyszkolny konkurs pod Hasłem „Uzależnieniom - stop”, w którym uczestniczyły trzyosobowe drużyny z siedmiu szkół podstawowych z gminy Dobra. Uczennice reprezentujące naszą szkołę: Magda Toporkiewicz, Karolina Świder i Magda Śliwa – wszystkie z klasy VIb zajęły wysokie II miejsce! Wykazały się dużą wiedzą w różnych kategoriach i doskonałą pracą zespołową. Gratulujemy!

Fotorelacja

Obchody Święta Niepodległości w Chyszówkach /11.11.2013r/

Tradycyjnie, delegacja uczniów z gimnazjum wraz     z dyrektorem szkoły reprezentowała szkołę podczas obchodów Święta Niepodległości w Chyszówkach, na Przełęczy Rydza- Śmigłego, w dniu 11 listopada 2013r. Było nam miło, kiedy w gronie pocztów sztandarowych zobaczyliśmy też uczniów naszej szkoły, towarzyszących sztandarowi bohaterów II wojny światowej ( żołnierzy AK), godnie ich reprezentując.

Fotorelacja

95 Rocznica Odzyskania Niepodległości /08.11.2013r/

07.jpgSzkolne obchody 95 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę odbyły się w atmosferze powagi i podniosłego charakteru okolicznościowej akademii.Światełko mojej pamięci /01.11.2013r/

3.jpg

Szkolna akcja „Światełko mojej pamięci”, wpisana w ceremoniał szkoły, od lat cieszy się dużym odzewem ze strony uczniów. Jest bardzo wielu uczniów, którzy symbolicznym zniczem złożonym w szkole, zapalonym w Dniu Wszystkich Świętych na grobach ofiar wojen, grobie Patrona, na grobach zmarłych pracowników szkoły, oddają hołd wdzięczności za zasługi dla naszego pokolenia. Dziękujemy wszystkim, którzy dali dowód swojego patriotyzmu i poszanowania pamięci Zmarłych, spoczywających na miejscowym cmentarzu.


Fotorelacja


Konkurs literacko-przyrodniczy /10.2013r/

13.jpg

W październiku 2013r. uczennice z klas Vb i VIb wzięły udział w konkursie literacko – przyrodniczym pod hasłem „O czym śpiewają ptaki”, zorganizowanym przez Fundację Wspierania Inicjatyw Ekologicznych w Krakowie. W ramach konkursu pisały wiersze i opowiadania związane z życiem ptaków w Karpatach. Wprawdzie nie zajęły czołowych miejsc w konkursie, ale liczy się chęć i zaangażowanie, które wiąże się z koniecznością dodatkowej pracy. Uczennice otrzymały symboliczne upominki od organizatora konkursu. Gratulujemy!Konkurs Krajoznawczo - Ekologiczno - Przyrodniczy /28.10.2013r/

W dniu 28 października 2013r. w Krosnej, w gminie Laskowa odbył się I Powiatowy Konkurs Krajoznawczo – Ekologiczno – Przyrodniczy Pt. „Znam powiat limanowski, kocham, szanuję i chronię jego przyrodę, zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Limanowej. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy VI b Jakub Marek, który zajął bardzo wysokie IV miejsce, ze stratą zaledwie 0,25 punkta do podium. W ramach konkursu należało wykazać się rozległą wiedzą teoretyczną i umiejętnościami praktycznymi – strzelaniem z wiatrówki. W obu konkurencjach Kuba poradził sobie bardzo dobrze.

Gratujemy sukcesu!


Zdrowe odżywianie /28.10.2013r/

08.jpgW ramach realizacji programu prozdrowotnego w szkole podstawowej klasa Vb przygotowała i zaprezentowała pokaz zdrowego odżywiania, połączony z nauką wykonania zdrowych i smacznych kanapek na drugie śniadanie do szkoły, w wersji możliwej do wykonania przez każdego ucznia. Polecamy do wykorzystania szczególnie teraz, gdy chwilowo brak szkolnego sklepiku!


Fotorelacja


Ślubowanie klas I-szych gimnazjum /23.10.2013r/

48.jpgTakże gimnazjaliści klas I- szych zostali uroczyście włączeni w poczet uczniów gimnazjum w dniu 23 października 2013r. Z tej okazji złożyli uroczyste przyrzeczenie, na flagę państwa, że  dołożą wszelkich starań  w wypełnianiu szkolnych obowiązków i będą przestrzegać zasad kulturalnego zachowania w każdej sytuacji. Życzymy powodzenia w gimnazjum i w dalszej edukacji!